» Антене »Антена Кхарцхенко за пријем на даљину ДВБ-Т2

ДВБ-Т2 антена дугог домета


Поздрављам све оне који нису равнодушни према техничком, и не само, ручни рад.

Желим да вам скренемо пажњу на варијанту антене за даљински пријем дигиталног емитовања. Наравно, у мом производу нема ништа ново, али можда је идеја о комбиновању појачала и антене некоме корисна. Антену Кхарцхенко привлачи првенствено због једноставне израде, добре поновљивости, довољног широкопојасног приступа, пристојног појачања (наведено је до 9 дБ помоћу рефлектора, али још увијек немам што мјерити) с малим димензијама. По мом мишљењу, делује боље од познате „сушилице“.

Дакле, о разлозима који су потакли жељу за стварањем овог дела. У нашем граду, наравно, постоји кула са којом се емитује први мултиплекс „бројева“ и обећавам да ће укључити и други (већ две године), али ја желим овде и сада, као и многи. У суседном граду већ је укључен и други пакет, али наравно да га не прихватају на унутрашњој антени, а ни на спољашњем без појачала. Имао сам такву антену у башти, недавно сам је дао комшији у замену за материјал, тако да је била прилика да покажем како то радим.

Производња не захтева веома дефицитарне материјале, чак и ако све испадне јефтиније од фабричког, а да не спомињемо супер рекламиране уз обећање да ће добити 80 (?) Канала (постоје неки, прочитао сам о овој превари).

Материјали:
1. Дужина кабла 4к16мм² - 1,5м.
2. Комад жице СИП - 1,5-2м.
3. Лист алуминијума дебљине 1-1,5 мм. 60к200мм. (Секао сам са старе таве)
4. Антенско појачало из "сушилице".
5. Стезаљке за причвршћивање антене на јарбол.
6. Силиконска заптивна маса
7. И наравно кабл и утикач.
8. Мала кутија за лемљење.
9. М5 шрафови (глава у супротном положају) са матицама и подлошкама - 2ком.

Алати:
1. Тестера за нож
2. Маказе за метал
3. Бушилица (користио сам приручник)
4. Бушилице 1,5 и 5 мм.
5. Забиљежите личну или равну датотеку.

Као прво рачунамо нашу антену. Није ме посебно мучио, узео сам податке о фреквенцијама које су ме занимале. У мом граду је први пакет 602 МХз (37 канала) и обећани други 770 МХз (58 канала). Занимају ме подаци комшијских -546 МХз (30-канални) први и 498 МХз (24-канални) други мултиплекс, па ћу направити антену на њима. Добијене фреквенције, тачније просечна фреквенција, замењене су на мрежном калкулатору и добијале су потребне величине.

У следећој фази припремамо материјал - скините кабл

и СИП за голе жице.

Извадимо комад лима алуминија из старе посуде.

Из језгра кабла 16 мм² (ø5,1 мм) користимо клијешта за савијање „осам“ антена.

Правимо преклапање спојнице Г8, брушењем упола мањег пречника помоћу датотеке.

Прикључне тачке су бушене ø 1,5 мм за заковице.

Закивамо до споја кабловских трака од алуминијума ширине 7 мм, дужине 50 (са маргином).

Траке савијамо на такав начин да се појачало на њих може причврстити вијцима.

У тракама бушимо рупе од 5 мм за завртње који учвршћују појачало, грубо говорећи на месту, користећи сам појачало као предложак, одржавајући размак од 10 мм (или шта год се израчунава) између плоча. Рупе за поништавање промера до пречника 7 мм (пречник главице шрафова).

Следећи корак бих назвао подсмехом појачала.

Појачало у овом дизајну није луксуз, већ средство за слање слабог сигнала кроз кабл, којим би се у првом метру пригушивало, до пријемника.

Будући да се у димензијама није уклапао у разводну кутију и требало га је уметнути, његове ивице и стандардно причвршћивање кабла једноставно су варварски - металне маказе - исечене на потребну величину, а у средини плоче је избушена рупа за саморезни вијак. Витални органи појачала нису били погођени током овог извођења.

Антенски рефлектор се такође израђује према он-лине прорачунима. Оквири су савијени из исте језгре кабла као и антена. Велики рам је закривљен дизајнерским димензијама рефлектора, а мали је дизајниран за постављање антене на јарбол, носаче (металне изолаторе) антенског лима и, успут, за повећање крутости решетке.

Оквири су међусобно повезани траком од алуминијума, након чега слиједи кљештање клијештима.

Добијамо следећу конструкцију:

Решетка је направљена од појединачних СИП жица, које се наизменично омотавају око дугих страна оквира у корацима од 10 мм.

Да бисте одржали нагиб и величину решетке (како бисте затегнули странице рефлектора у пешчаном сату), препоручујем вам да направите шаблон од шине 10 мм тако што ћете у њега урезати резове за величину оквира. Неким чудом ме је сачувао стари предложак (две године служио је као облога испод комода), тако да не показујем како да га направим, и то је јасно.

Као резултат, рефлектор изгледа овако:

Подсећа на решетку фрижидера.
Генерално, наравно, можете учинити без рефлектора, али у мом случају било је потребно не само повећати сигнал удаљене станице, већ и ослабити сигнал блиске, иако додатни добитак (по мом мишљењу погрешан израз антене, смерни коефицијент је тачнији) не би наштетио.

Прикључак антене и рефлектора направљен је од алуминијумских носача („метални изолатори“).

Сви једноделни спојеви изведени су на заковицама израђеним од једног СИП језгра.

Кабл за кап, у одсуству (сав вишак је већ одсечен и запечаћен) стандардног носача, једноставно се лемљује на плочу појачала.

Затим појачало сакривамо у разводну кутију и, због лоших временских услова, све спојеве и рупе премажемо силиконским заптивачем.

Залепимо антенски лист кроз носаче до рефлектора и добијамо готов производ:

Нема смисла приказивати инсталацију и подешавање азимута, показаћу резултат кретања тела у менију поставки пријемника:
Пре свега, морате да укључите антену јер пријемник има такву функцију.

У менију са подешавањима улазимо у ручну претрагу канала, подешавамо канал који нам је потребан и на доњој скали (квалитет сигнала) постављамо антену у азимут. Да подсетим да су ми потребни 24. и 30. канал.


Па, Бог је сам наредио да провери сигнал наше куле:

Сада укључујемо аутоматску претрагу на пријемнику и гледамо који ће нас програми привући:
Прво ми је ухватио други мултиплекс далеке куле, управо је то све требало.

Следећа два пакета су скоро идентична, разликују се само у информативним програмима у различитим областима.

Као резултат тога, имамо 30 канала, од којих се 10 понавља.

Да, заборавио сам навести удаљености до предајника.Ако је вјеровати информацијама из интерактивне мапе ТсЕТВ, па до најудаљеније у правцу 21 км., А до наше само 4 км. Висински угао између њих је 74 °.

При производњи антене ниједно појачало није озбиљно повређено.
8.6
9
8.8

Додајте коментар

    • осмехнасмеши секакаокдонткновиахоонеа
      шефеогреботинабудаладада-даагресивантајна
      извиниплесданце2данце3пардонпомоћпића
      станипријатељидоброгоодгоодзвиждукзалутатијезик
      димпљескатицраиизјавитиисмијавајућидон-т_ментионпреузимање
      топлотаирефуллаугх1мдасастанакмоскингнегативан
      нот_икокицеказнитичитатиуплашитиплашипретрага
      подругљивтханк_иоуовото_цлуеумникакутнаслажем се
      лошепчелаблацк_еиеблум3поцрвењетихвалити седосаде
      цензурисанпријатносецрет2претипобедаиусун_беспецтацлед
      шокреспектлолпреведендобродошликрутоииа_за
      иа_добриипомагачне_хулиганне_отходифлудзабраназатвори
38 коментари
Аутор
Шта је, занимљиво, криво ако Јединствени државни испит није крив ако уређај и сорте антена не прођу кроз школски програм, поготово јер сам био школар за такву звер као што је Обједињени државни испит? Сазнао сам да се ради о цик-цак антени из чланка „Једноставна антена и конвертор ДМВ-а“ у часопису „Радио“, и нисам имао разлога и поуздања у уреднике угледне публикације. Што се тиче уведене буке, за „цифре“ додатних 3-5 дБ није важно, у подешавањима телевизора постоје две скале: јачина и квалитет сигнала, тако да се након 50% снаге сигнала разлика у слици и квалитету звука не примећује. Изгледа да сте заиста "офф топиц" "бројеви".
Судећи по вашем коментару, имате лошу представу о разлици између аналогног и дигиталног телевизора, а ако је бука критична за прву у облику валова и снега, тада је снага сигнала важна за потоњи, АДЦ ће филтрирати буку. Овако можете упоредити звук из огреботине на грамофонској плочи и ЦД-у.
Емоте
Да, крив је испит. Ваше појачало стоји како би појачало буку. Отпор два паралелно повезана оквира 120/2 = 60охм без рефлектора ће бити мањи. Он ће радити нормално на кабловима од 75 и 50 охма. Антена Кхарцхенко врста цик-цак антена за цик-цак антене, предалека је због погрешне класификације петљичних антена у СССР-у. Исправно повезивање појачала као СВА преко преуређеног балансирања измена СХПТУ 1: 1 је минимално. На пример, хттп://вк6исф.цом/балун_1-1.хтм. И све ће бити дивно.
Аутор
Овде сам већ писао о разлици између купљених и занатских антена, поново ћу поновити смисао: можете купити све, учинити то занимљивијим себи.
21 км, је ли то пријем на даљину? У земљи је купљен лог-периодиц, са 555 појачалом. 62 км, 3 године, нема притужби. Штавише, стоји испод кровног шкриљевца тако да се са улице и антене не види. Кхарцхенко је то исто учинио, није му се допало. Са истим појачалом ради и горе.
Биквадрат је петљаста антена са квадратним рефлекторима. Ево цик-цак антене
Већ сам овде истакао, бескорисно је! осмех
Биквадрат је петљаста антена са квадратним рефлекторима. Ево цик-цак антене.
Такве антене правим од појаве дигиталне телевизије. У почетку сам двоструко (4 квадрата) направио појачало, затим као, код вас с појачалом. Сада су само два комада жице 4-6 мм, дужине 50 цм, квадратне или округле, плус кабл за капање. Уз нестабилни сигнал додајем рефлектор у облику металне плоче или решетке, 15-20 посто који стрши изван активног платна на удаљености од 7-9 цм. Појачало (по мом мишљењу) смањује фреквенције, уноси дисторзије, а осим тога, статичка (не само за време грмљавинске олује) често је избаци. Неколико речи о подешавању антене. У нашем региону први мултиплекс - 24 канала, други - 57 канала! Каква поставка !!! Смешно је када људи купују таласни канал, сво његово достојанство је у фином подешавању резонантне фреквенције. То је тачно када су постојала 2 ТВ канала.
Аутор
Наравно, можете лемити, али хтио сам показати како је све направљено од импровизираних материјала како бих то могао поновити. Али неће сви наћи лемљење и флукс за алуминијум, па ће чак и помислити да то неће радити без лемљења.
Браво! Заварио бих све алуминијске спојеве алуминијским лемилицом.
Бојим се да вам се можда неће свидети ако то желите
ко год жели, назваће

Што се тиче овде исправности терминологије (и не само овде) покидане су многе копије! осмех
Цитат: Королев
"нулта потенцијална тачка"!

Или рупу с крофнама. . ко то жели, тако ће то назвати. Сам багел је извучена „нула“, а његова средина је „тачка нултог потенцијала“. .
УВЕК је нула
У ствари, ако говоримо о антенама, онда не "нула", већ "тачка нултог потенцијала"! осмех
У оним тачкама на којима аутор прикључује антену на рефлектор - УВЕК ће бити "нула" - и потпуно у слици, него да се повеже - диелектриком или проводником. То се може видети голим оком - квадрат, у једном углу „максимум“ - где је кабл повезан, а дијагоналом - мора да постоји „нула“ - то је фффсо. .
Аутор
Апсолутно није погођено, више детаља овде:

Да би се формирао узорак антене, потребно је да се његови елементи фазују и размакну један према другом на одређеним растојањима. Штавише, у случају конвенционалних низова вибратора, у којима је сваки вибратор који улази у низ активан, појављују се потешкоће у усклађивању с доводником, нарочито у одређеном фреквенцијском опсегу.

Зигзаг тканина, због особитости свог дизајна, има једну пар тачака (а - а) на коју је доводник директно повезан.

У тачкама (н - н) нема пукнућа проводника антенског лима, стога увек постоји тренутна антинода (односно, нулта напон), без обзира на таласну дужину. Ова околност омогућава издавање посебног уређаја за балансирање када се напаја коаксијалним каблом (кабл се проводи кроз тачку нултог потенцијала) и чини антенски размак размакнутим, будући да полу-таласни пресеци проводника у зони тачака (н - н) увек имају исти правац струје, односно да су у истом смеру фаза. [/ куоте] Поред тога, линијски сегмент четвртине таласне дужине има таласну импедансу близу бесконачности.
Кхатул Мадан „Прикључак антене на рефлектор направљен је од алуминијумских носача („ метални изолатори “).“
Зашто не пластичне, да ли то утиче на квалитет пријема?
Аутор
А на пољском уклањању мерења не вриједи исто појачало? Сада упоредите димензије и трошкове фабричких и домаћих антена. Наравно, можете купити све, као што је Роцкефеллер говорио - да не можете купити новац, можете купити за велики новац, али није у томе ствар, ја заправо радим своје занате да мозак не лебди са масноћом, мада могу све да приуштим купити или наручити.
Једноставна пољска декимација - ово је једноставна кинеска децимкација, а индијска и „зеиск“, па чак и „швајцарска“ - предлажем да обратите пажњу на трошкове. Антена описана у опусу је направљена од „срања“ и зато је практично бесплатна. Живели домаћи произвођач, и штавише - „самозапослени“ !!!! Да ли сте се икад запитали - зашто уобичајени „лептир“ - описан у опусу - не производе велике компаније и он практично није на тржишту? - његову цену. То, цена - је готово нула у масовној производњи. Што за велике "играче" није исплативо. .
21 км хвата и једноставна пољска десетка
Цитат: Олдман
главни добитак даје сам појачавач,
Појачало је углавном дизајнирано да надокнади губитке каблова, квалитет пријема с исправном антеном је готово неовисан од њега.
Аутор
"Таласни канал" је превише каприциозна антена, са порастом броја режисера, подешавање постаје компликованије, а такође је и ускопојасни. Ако желимо да направимо високо усмерену антену, она је лог-периодична, и практично није инфериорна „таласном каналу“.
Ова врста антене, која се зове у журби, главни добитак даје сам појачавач, који треба бити изабран у распону, а за пријем дугог домета потребна вам је антена, као што је таласни канал!
Аутор
шта год да кажете, више од 25 км од једног од њих то не успева
То је случај ако су у истој линији. А ако је насеље у центру (релативног) једнакостраничног троугла?
Цитат: Кхатул Мадан
Погледајте мапу централне мреже грејања у Тверској области, постоје заиста "медведски углови" од 40-50 км до кула.

Не збуните - 40-50 км је удаљеност између кула, и шта год неко рекао - више од 25 км од једног од њих не можете ни на који начин да стигнете, осим ако не одете у свемир. .Одлазећи од једне, приближавамо се другој. .И требали би зарадити пуни новац крајем 2018. - ТВ људи још увијек имају времена, а не раде све куле.
Аутор
. У Москви, антена са мерачким каблом савршено функционише на 6. спрату, 15 км до Останкина,
О Москви и региону се не говори, постоји само блок Останкино у радијусу од 50 км. с могућим пријемом "на нокту", па чак и у самом граду, довољни су и одбијени сигнали.
Боље је да смањите дужину кабла него да ставите појачало.
Тачно, радиоаматери имају изреку: „Најбоље појачало је антена“, јер је такође тачно да сигнал пригушује јаче и већа фреквенција. Такође је тачно да услови пријема зависе од терена, а понекад је довољно да антену подигнете за 3 -4 метра да бисте имали сигуран пријем.
Мрежа кула је таква да у централној Русији нема више од 20 км до куле и све куле имају снагу предајника величине 10 кВ - тако да је поуздан пријем бројева на лептировој антени загарантован готово свуда, чак и тамо где аналогни УХФ сигнал никада није примљен .
Погледајте мапу ДТЕЦ-а у регији Твер, заиста постоје "углови медвједа" до кула 40-50 км., А ако би распон мерача некако успио, онда УХФ нема шансе, а пријем углавном путем сателита.
Давно је направио такву антену и мало експериментирао. Показало се да су дигитални канали веома осетљиви на дужину кабла. Са повећањем дужине већом од 3 метра - дигитални сигнал потпуно нестаје, али аналогни сигнал је прихваћен. Стога дијелим своје резултате. Антену постављам поред телевизора - димензије такође омогућавају да дужина кабла буде нешто мања од метра, подешавање Азимутха - антена је повезана као уобичајени УХФ на одговарајућу ТВ утичницу и одговарајући (најближи у фреквенцији) аналогни канал је подешен. Даље, само пребаците се на „број“ и укључите аутоматско подешавање .. Мислим да је боље смањити дужину кабла него инсталирати појачало. У Москви, антена са бројилом каблова делује добро на 6. спрату, 15 км до Останкина, торањ је затворен поред 9 на дачи 60 км од Москве - прима и локалне куле, чак и Останкино. Чак и у поплавној низини Оке, у „медведом углу“ - како Паустовски каже - овај резерват Приокски на 300 км источно од Москве савршено функционише без рефлектора и појачала. тако да у централној Русији више од 2 Не може се догодити 0 км до куле и сви торњеви имају снагу предајника од 10 кВ - тако да је поуздан пријем бројева на лептировој антени загарантован готово свуда, чак и тамо где аналогни УХФ сигнал никада није примљен.
Овде имам до 50 км до једног моћног предајника, али на дохват руке, и другог (локалног) 8 км, али затвореног зградама и тереном.
Угао је око 90 степени. А канали (фреквенције) су један.Идем до далеког, али на изласку сунца пријем не почиње, онда се све нормализује
Би-Лооп антена са СВА појачалом.
Цитат: Кхатул Мадан
За лик, тешко је одредити оком - сигнал је ту или не.

У подешавањима канала можете видети да ли телевизор дозвољава.
Бар спреј отворите плочу. и ивице каблова. Затим заптијте - не бртвите, а кабл "пумпа" влагу
Ивице кабла такође морају бити лакиране.
ИМХО.
Аутор
Већ сам направио ову антену „одозго“, чак је остао чак и образац рефлектора, а пре тога сам покушао скинути трансформатор у потпуности и поставити РГ-6 кабл - нисам видео разлику. За лик, тешко је одредити оком - сигнал је ту или не. Можда је на већим даљинама то битно. Обично имам кабл од 50 Охма, дужине 8 м. Али већ тестиран, и поред свих губитака на којима ради, само сам ћутао о овом „калупу“ верујући да кабл од 50 ома није баш чест.
Кабл је пожељан РК-75. А можете је водити право ван оквира иза решетака (рефлектор).
У примењеном појачалу (СВА-555) постоји улаз са улазом. 300 охм. Стога је пожељно да се дизајн антене уради са приближном величином од 300 охма. Иако ће, наравно, снажно појачало „прогурати“ - појачаће се и није договорено у потпуности.
Звучан рад, разуман опис, нећу питати за кабл!
Аутор
Узгред, силиконска цев скоро да је нестала, ионако ће се отворити пресушити.
Аутор
Тако да сам га на крају упумпао у силикон тек након провере. Фотографија само показује шта треба учинити.
При отврдњавању епоксид може кидати било који дио. Али оно што бих заиста урадио другачије је да конфигуришем пре заптивање, не после.
Аутор
Није било при руци, а онда је епокси био превише течан, било би потребно да се све лемљење размаже пластелином. Па, гурнуо сам бртвило свим срцем, тако да је дизајн већ неодвојив.
Одличне перформансе у биквадрату. Једино што бих урадио је да преплавим целу плочу епоксидом.

Саветујемо вам да прочитате:

Предајте га смартфону ...